OSP w Swędowie dokształcała swoich mieszkańców.

Komputerowi Swedowiacy 45+ 52Realizacja projektu „Komputerowi Swędowiacy 45+” to ich dzieło.

Głównym celem naszego projektu było podniesienie umiejętności ludzi mieszkających na wsi w zakresie obsługi komputera poprzez organizację warsztatów. Przekazaliśmy mieszkańcom wiedzę, aby mogli posługiwać się komputerem dla własnych potrzeb oraz załatwienia wszelkich spraw. Za pomocą projektu zmotywowaliśmy do nawiązania nowych znajomości i integracji oraz poprawione zostało bezpieczeństwo mieszkańców dzięki wczesnemu powiadamianiu o zagrożeniach przez jednostkę OSP Swędów.

Warsztaty z zakresu obsługi komputera w stopniu podstawowym – czyli „nie bać się komputera” było to narzędzie dla wszystkich, nawet dla osób powyżej 45 roku życia. Realizacja projektu pozwoliła zapoznać się z podstawową obsługą komputera, programami do pisania tekstu, działaniem poczty elektronicznej oraz poznanie komunikatorów i portali społecznościowych.

Projekt był realizowany w terminie od 04.05.2015r do 30.09.2015r i składał się z cyklu 6 spotkań dla 3 grup. Każda z grup odbyła 2 spotkania po 1,5 godz. Wolontariuszem prowadzącym spotkania był: Koordynator oraz nauczyciel matematyki i informatyki – Joanna Krzeszewska, która wszystkie spotkania poprowadziła nieodpłatnie.

Głównym rezultatem uczestnictwa w warsztatach było:

– nabycie wiedzy z zakresu podstawowej obsługi komputera

– integracja społeczna

– wzmocnienie przynależności lokalnej

– nawiązywanie nowych znajomości

– doposażenie OSP w Swędowie i poszerzenie oferty edukacyjnej, oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców wsi.

Zdobyte umiejętności z obsługi komputera trwale poszerzyły wiedzę osób biorących udział w warsztatach. Pozwolą im podnosić własne kwalifikacje zawodowe, napisać życiorys czy list motywacyjny i złożyć go w formie elektronicznej. Jak wiadomo, osoby mieszkające na wsiach potrzebują również wielu kursów, które przyczynią się do przekwalifikowania zawodowego, a bezpieczne surfowanie po internecie pozwoli im takie kursy znaleźć. Nam natomiast zależy, by społeczność lokalna, na rzecz której działamy chciała i miała czas z wielu działań skorzystać.