Tempio – projekt zrealizowany i co dalej?

21982025_1516358985089382_1701874644_o

Ideą przewodnią projektu była promocja prostej i ciekawej formy aktywności fizycznej, biegania.Poprzez systematyczne treningi i spotkania z trenerem zależało Nam na kształtowaniu postaw prosportowych i prozdrowotnych oraz ich rozwijanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W okresie wakacyjnym w różnych miejscach gminy Piątek odbywały się treningi uczestników projektu. Dzięki uczestnictwu nowych osób udało Nam się nawiązywać nowe kontakty, które kontynuowane są do dnia dzisiejszego a klub biegacza pozyskał nowych członków. Miejscem realizacji projektu były miejsca rekreacyjne gminy Piątek, a w szczególności tereny atrakcyjne turystycznie. Projekt skierowany był do osób o bardzo szerokim przedziale wiekowym. Istniała tylko dolna granica wieku uczestnika – uczeń/uczennica klasy czwartej szkoły podstawowej (10 lat). Ze względu na okres, w którym był realizowany projekt, tj. wakacje (okres urlopowy) ciężko było zachęcić deklarowaną w projekcie liczbę osób.
Promocję projektu oparliśmy o istniejący fanpage Piątkowskiego Klubu Biegacza. Projekt reklamowany był także na plakatach oraz poprzez dwa banery (Rynek oraz skrzyżowanie dróg wojewódzkich 702 i 703 przy parku w Piątku). Plakaty rozwieszono w wielu większych miastach i mniejszych miejscowościach powiatu łęczyckiego (gmina Piątek – sołectwa, Łęczyca, Góra św. Małgorzaty, itp.) a nawet województwa łódzkiego (Stryków, Łowicz, Zgierz, Kutno). Informacje o projekcie znalazły się w szkołach i stronie internetowej Urzędu Gminy Piątek. Przez cały okres trwania projektu na jego fanpage ukazywały się informacje poglądowe dla uczestników (m.in. regulaminy, opis tras treningowych, linki do stron poświęconych bieganiu, wskazówki dla „biegaczy”). Rejestrację do imprezy kończącej projekt oparto o specjalnie utworzone w tym celu wydarzenie na Facebook oraz zapisy u nauczycieli WF-u w szkołach czy rejestrację na miejscu, w dniu biegu.
We wrześniu i październiku odbyły się spotkanie z dietetykiem oraz trenerem personalnym połączone z treningiem.
Finalną imprezą projektu był bieg Leśny Kilometrzyk (dzieci) i Leśna Dycha w Centrum Polski (młodzież i osoby dorosłe) w różnych kategoriach wiekowych. Główną przestrzenią do organizacji imprezy kończącej projekt był niezwykle malowniczy las w Witowie z jego unikalnym rezerwatem
przyrody „Silne Błota”. Na starcie, w różnych kategoriach wiekowych stanęło prawie 100 uczestników. Po biegu, zwycięzcy kategorii otrzymali medale, nagrody (puchary), okolicznościowe koszulki (przeznaczone również dla organizatorów) i każdy z uczestników ciepły poczęstunek. Do tej pory mało było tego typu działań, w których społeczność gminy Piątek mogłaby realizować się w formie zorganizowanego projektu. Oferowane przez nas działania były innowacyjne a przede wszystkim dostosowane dla szerokiego grona odbiorców. Tego rodzaju inicjatywy sportowe, charakterystyczne dla dużych aglomeracji, mogły zostać zrealizowane w tak małej gminie i przyczyniły się m.in. do rozreklamowania jej walorów turystycznych. Współpraca klubu biegacza ze stowarzyszeniem (Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic) przy przygotowaniu i realizacji projektu,
wpłynęła na zacieśnienie współpracy i przyczyni się na pewno do realizacji kolejnych przedsięwzięć, nie tylko sportowych.
W końcu liczymy na to iż zaprezentowane w trakcie działań przykłady aktywności fizycznej i prozdrowotnej nakłonią uczestników do dalszego ich kontynuowania i przyczynią się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.
Zakończyliśmy projekt ale naszą aktywność nie. Tempio Piątkowski Klub Biegacza był obecny w mniejszym lub większym składzie na następujących imprezach:
– Kutnowska ZaDyszka (10 km) na początku października 2017 r.,

dav

– Bełchatowska Piętnastka (15 km) pod koniec listopada 2017 r.,

dav

– Bieg im. Julii Gajzer w Łodzi (bieg charytatywny) w połowie grudnia 2017 r.,

bst

– bieg na rozpoczęcie sezonu startów w 2018 r. – Bieg Trzech Króli w Łodzi.

Bieg Trzech Króli w Łodzi
Klub biegacza systematycznie się powiększa pozyskując nowych biegaczy z gminy i okolicznych miejscowości. Pod koniec grudnia pomagaliśmy także w organizacji Biegu Sylwestrowego (organizator: Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku). W najbliższym czasie, tj. 4.03., we współpracy z TMPiO, po raz kolejny przystępujemy do ogólnopolskiej akcji (Wilczym Tropem), upamiętniającej żołnierzy wyklętych. W planach również kolejne starty grupy: Bieg Powstańca w Dobrej (koniec lutego), Półmaraton w Łodzi (połowa kwietnia), Bieg ulicą Piotrkowską (26.05.).

autor: Tomasz Kucharczyk

Galeria zdjęć z biegów w Witowie

Galeria zdjęć ze spotkań i treningów.

Bez kategorii