Tytuł projektu: ″Makatka-haftowana babcina gratka″- kultywowanie tradycji ludowych poprzez organizację cyklu warsztatów
Wnioskodawca/Realizator projektu: /
Termin realizacji projektu: od 01.07.2019 do 31.10.2019
Cel projektu:
Celem operacji było promowanie lokalnej twórczości poprzez organizację warsztatów rękodzielniczych dla mieszkańców. Zachowanie tradycyjnego haftu – krzyżykowego i płaskiego oraz szycia, poprzez aktywizację twórczyń ludowych oraz popularyzację ludowego rzemiosła hafciarskiego.
Działania zrealizowane w ramach projektu:
W ramach realizacji projektu przeprowadzono działania: organizacja warsztatów rękodzielniczych – nauka wyszywania obrazów techniką haftu krzyżykowego, wyszywanie serwetek techniką haftu płaskiego, uszycie obrusów, bieżników oraz fartuchów. Warsztaty trwały 3 miesiące, odbyło się 6 dwugodzinnych spotkań. Na Dożynkach parafialnych w Solcy Wielkiej zorganizowaliśmy wystawę prac hafciarskich. W ramach projektu odbył się wyjazd do muzeum etnografii w Łowiczu oraz skansenu w Maurzycach. W wyjeździe do Muzeum i Skansenu wzięli udział prawie wszyscy uczestnicy warsztatów (21os). Całodzienny wyjazd odbył się 12 października. Podczas zwiedzania wzięliśmy udział w lekcji muzealnej nt. ″Łowicka sztuka ludowa – hafciarstwo, wycinanki, strój i zwyczaje ludowe.
Rezultaty projektu:
Uczestnicy warsztatów – 22 osoby, które posiadły umiejętność szycia oraz zdobienia techniką haftu, kultywując zarazem lokalne zwyczaje, 12 godzin spotkań tematycznych, 1 wyjazd edukacyjny. Edukacja w zakresie haftu i szycia połączona z praktycznym wykorzystaniem zdobytej wiedzy i umiejętności z zakresu twórczości ludowej. Pobudzenie aktywności mieszkańców i podtrzymanie tradycji z jednoczesnym wypromowaniem lokalnej twórczości.
Odbiorcy projektu:
Odbiorcami projektu były wszystkie pokolenia. Osoby powyżej 50 roku życia – twórczynie ludowe przekazujące wiedzę na temat haftu. Osoby w średnim wieku, chcące posiąść wiedzę na temat haftu i szycia. Projekt był skierowany również do młodego pokolenia – młodzieży i dzieci, kładąc nacisk tym samym na dziedziczenie tradycji hafciarskiej. W projekcie wzięły udział 22 osoby.
Partnerzy projektu:
Brak