Tytuł projektu: Summertime 2024 – kreatywnie i bezpiecznie
Wnioskodawca/Realizator projektu: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Głowno „SZANSA”
Termin realizacji projektu: od 31.05.2024 do 08.09.2023
Kwota dofinansowania: 5000,42 zł
Cel projektu:
Głównym celem projektu było propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywne spędzenie czasu, integracja mieszkańców w każdym wieku, wzmacnianie więzi.
Działania zrealizowane w ramach projektu:
W ramach realizacji zadania pn. „Summertime 2024 – kreatywnie i bezpiecznie” przygotowano działania:
- Piknik rodzinny, podczas którego odbyła się prelekcja o bezpieczeństwie podczas wakacji oraz zostały rozdane kamizelki odblaskowe. Dla uczestników przygotowano poczęstunek w formie grilla oraz bezpłatny dostęp do mini parku z dmuchańcami
- Warsztaty plastyczne – kreatywne zajęcia plastyczne, bezpiecznie nad wodą, bezpiecznie po zmroku, co zrobić w czasie pożaru i jak poruszać się w zadymionym pomieszczeniu?, jak bezpiecznie spędzić wakacje na wsi?
- Wędrówki po lesie – odkrywanie tajemnic natury, elementy sztuki przetrwania, wskazówki przyrodnicze, relaks na łonie natury, zabawy i konkursy dla dzieci, poczęstunek
Każde z nich nawiązywało do tematyki bezpieczeństwa podczas wakacji. Letni wypoczynek to czas radości, ale również okres zwiększonego ryzyka wypadków, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Naszym celem było uświadamianie młodych uczestników o zagrożeniach, aby po wakacjach pozostały tylko dobre wspomnienia. Założeniem projektu było hasło 3xB: Bezpiecznie na słońcu, Bezpiecznie nad wodą, Bezpiecznie na świeżym powietrzu.
Podczas pikniku rozdaliśmy kamizelki odblaskowe, zachęcając do ich noszenia, szczególnie na słabo oświetlonych drogach poza miastem. Opowiadaliśmy o zasadach bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak radzić sobie w upalne dni oraz jak dzieci powinny reagować, gdy się zgubią. Policjanci, którzy przybyli na piknik, omówili kwestie bezpieczeństwa na drodze, zorganizowali zabawy i rozdali gadżety, a atrakcje takie jak dmuchańce, holi festiwal i piana party dostarczyły mnóstwo radości.
Warsztaty plastyczne były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wydarzeniu uczestniczyła również przedstawicielka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która opowiadała o bezpieczeństwie podczas wakacji na wsi, zwłaszcza w okresie żniw.
Wędrówki po lesie były okazją do nauki zasad zachowania się w lesie i odkrywania fauny. Tomasz Sibielak oraz Tomasz Kwiatkowski z Koła Łowieckiego „Dzik nr 21” w Borkach przybliżyli uczestnikom wiedzę o mieszkańcach lasów, dokarmianiu zwierząt oraz zagrożeniach związanych z suszą. Podczas obu wędrówek podkreślano zasady bezpiecznego postępowania w przypadku spotkania dzikich zwierząt. W wydarzeniach nie brakowało też zabaw na świeżym powietrzu, a każdy uczestnik mógł liczyć na poczęstunek.
Głównym celem projektu było promowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywne spędzanie czasu oraz integracja mieszkańców w każdym wieku. Nasze działania sprzyjały wzmacnianiu więzi rodzinnych i koleżeńskich oraz budowaniu pozytywnych wzorców rodzinnych. Wspólna zabawa zacieśniała więzi między uczestnikami, wzmacniała dialog międzypokoleniowy i pobudzała do wspólnych działań. Projekt miał pozytywny wpływ na aktywizację społeczną, budowanie zaufania i poczucia przynależności do lokalnej społeczności. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, istnieje duży potencjał na kolejne inicjatywy także te związane z poprawą infrastruktury i ochroną środowiska, a współpraca z lokalnymi władzami dodatkowo zwiększyła efektywność naszych działań. Planujemy już dalsze wspólne projekty.
Rezultaty projektu:
Działania przeprowadzone w ramach projektu przyczyniły się do zaktywizowania dzieci i młodzieży do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego na łonie przyrody,
Odbiorcy projektu:
Projekt skierowany był do mieszkańców Gminy Głowno oraz dzieci i młodzieży przebywających w domach dziecka i rodzinach zastępczych.